Kawa rozpuszczalna – czy to dobry wybór?

„Kawa rozpuszczalna”? Fakt, brzmi słabo, a często nawet wywołuje odrazę nie tylko u baristów i smakoszy kawy. Ale czy słusznie, czy jednak chociażby prostota sposobu jej przyrządzenia jest godna uwagi? Nie oszukujmy się, jakość kawy rozpuszczalnej dalece odbiega od tej świeżo parzonej. Jednak kawa ta musieć „mieć coś w sobie”, że półki sklepowe uginają się od natłoku różnych jej rodzajów.

Zdrowa, czy niezdrowa?

Zaletą kawy rozpuszczalnej jest na pewno mniejsza zawartość cholesterolu niż w przypadku kaw ziarnistych. Niektóre źródła mówią nawet o większej zawartości przeciwutleniaczy w tej kawie – kawa rozpuszczalna więc w większym stopniu może przyczyniać się do hamowania procesu starzenia organizmu i zwiększonego działania ochronnego przed nowotworami. Zaletą kawy rozpuszczalnej może być również fakt, iż zawiera ona mniejszą zawartość kofeiny (choć dla niektórych może być to jej wadą!). Analizując skład kawy rozpuszczalnej, warto zwrócić uwagę na zawartość szczawianów, których powinny unikać osoby z chorobami wątroby, nerek i trzustki. Kawa rozpuszczalna zawiera niemalże dwa razy więcej szczawianów w porównaniu do kawy naturalnej. Kawa rozpuszczalna zawiera z jednej strony więcej korzystnych dla zdrowia składników mineralnych, takich jak cynk, magnez, czy potas, ale z drugiej strony – zawiera również więcej metali ciężkich. Niewątpliwie, informacją, która powinna zaniepokoić smakoszy kaw instant, jest jej znacznie wyższa zawartość toksycznego akrylamidu, odpowiedzialnego za powstawanie nowotworów. Kawa, im dłużej palona, tym więcej ma tej niekorzystnej dla naszego zdrowia substancji.

Spożycie kawy rozpuszczalnej

Kawa rozpuszczalna zdecydowanie wiedzie prym w Anglii – jej spożycie szacuje się na 75% ogólnego spożycia kawy w tym kraju. W Polsce jest to tylko około 10%, natomiast we Włoszech zaledwie 1%.

A może cappuccino?

Niestety, tak uwielbiane przez wielu „cappuccino z torebki”, to nic innego jak mieszanka kawy rozpuszczalnej (zaledwie około 50%) oraz przeróżnych dodatków, takich jak: cukier, syrop glukozowy, zabielacze, utwardzony tłuszcz roślinny (czyli tłuszcze trans!), emulgatory, stabilizatory, a nawet sztuczne barwniki. Czy to jest zdrowe? No na pewno nie! Nie należy jednak utożsamiać kawy rozpuszczalnej z kawami tego typu.

Kawa rozpuszczalna jest głównie doceniana za szybkość i prostotę jej przygotowania. Naprawdę wielu pokochało ją także za delikatny smak. Ma ona również liczne grono przeciwników. Ale jaki wpływ ma na nasze zdrowie? Kawa rozpuszczalna, podobnie jak kawa naturalna, wykazuje jednocześnie pozytywne, jak i negatywne działanie na nasz organizm. Dzieje się tak za sprawą wielu przeróżnych substancji zawartych w kawach, mających różne działanie, a czasem nawet nie do końca jeszcze poznanych. Jeśli więc zachowamy umiar w spożyciu kawy rozpuszczalnej, nie powinna ona nam zaszkodzić.