Ekspresy przelewowe

Ekspresy przelewowe

Bez ekspresu do kawy tradycyjne gospodarstwo domowe jest niekompletne. Dlatego powinno to być odpowiednie urządzenie. To, że wielbiciele kawy zwracają uwagę na techniczne szczegóły, jest sprawą oczywistą. Jednak decydując się na zakup nowego ekspresu przelewowego, mamy nie lada problem: obecnie na rynku oferowanych jest ponad 250 różnych modeli. Podstawowymi kryteriami wyboru są pojemność, wahająca się od 2-10 filiżanek aż do 125 ml, oraz model urządzenia. W sprzętach kompaktowych filtr jest zintegrowany z całością, a szklany dzbanek znajdujący się poniżej jest podgrzewany przez płytkę grzewczą. Natomiast w sprzęcie wyposażonym w dzbanek termoizolacyjny płytka grzewcza nie jest już potrzebna. Oprócz tego istnieją urządzenia z dwoma układami parzenia oraz w zestawie z termoizolacyjnym lub szklanym dzbankiem. Tego typu ekspresy umożliwiają jednoczesne przyrządzenie kawy i herbaty lub kawy dwóch różnych rodzajów.

Jak działają ekspresy przelewowe?

Praca niemal wszystkich urządzeń tego typu polega na przepuszczaniu wody przez kawę i imituje znaną od dawna metodę filtrowania ręcznego. Zimna woda ze zbiornika przepływa przez przepływową grzałkę, najczęściej umieszczoną na dnie ekspresu. Tu jest podgrzewana to temperatury od około 90 do 95°C, po czym na skutek ciśnienia pary wędruje przewodem do góry i skapuje do filtra. Tu woda rozpuszcza aromaty i substancje smakowe kawy, a gotowy napar spływa do podstawionego dzbanka. Różnice w technice parzenia i filtrowania oraz w wyposażeniu danego ekspresu są decydujące dla wygody obsługi i wyników procesu parzenia.

Opis działania

We właściwym procesie przyrządzania kawy bardzo ważna jest temperatura parzenia, która powinna być możliwie wysoka i szybko wzrastać, aby uwolnić maksymalną ilość aromatycznych substancji. Podawana moc przelewowych ekspresów do kawy waha się od 700 do 1200 watów, jednak jest to liczba, która de facto niewiele zdradza na temat rzeczywistej wydajności grzałki przepływowej danego ekspresu. Jeśli zaś chodzi o to, jakie dodatkowe funkcje i właściwości wyposażenia są konieczne, zależy to od indywidualnych wymagań.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych dodatków w modelach ekspresów wyższej klasy:

  1. System dozowania kawy: umożliwia dokładne dozowanie zmielonej kawy w zależności od wymaganej mocy kawy.
  2. System zapobiegający kapaniu: Po wyjęciu dzbanka spod filtra specjalny zawór zamyka otwór filtra i zapobiega kapaniu kawy na płytkę grzewczą.
  3. Automatyczne wyłączanie i przełączanie: Jeśli przepływowy system grzewczy jest równocześnie źródłem energii dla płytki grzewczej (w ekspresach kompaktowych), wówczas urządzenie automatycznie obniża po cyklu parzenia moc grzałki, aby była odpowiednia dla utrzymywania temperatury dzbanka z kawą. W modelach z dzbankiem termoizolacyjnym urządzenie powinno wyłączać się automatycznie po procesie parzenia. W obu przypadkach automatyka pozwala oszczędzać energię elektryczną.
  4. Stały filtr: Większość ekspresów przelewowych jest tak skonstruowana, że trzeba używać papierowych filtrów, które po użyciu wyrzuca się do śmieci. Używając jednak stałego filtra, który można kupić najczęściej jako sprzęt dodatkowy, można po pierwsze oszczędzać na kosztach zakupu papierowych filtrów, a po drugie ograniczyć ewentualne nieprzyjemne doznania smakowe spowodowane użyciem papierowego filtra. Niestety, czyszczenie stałego filtra i usuwanie fusów jest dość pracochłonne, tak więc wybór ostatecznie zależy od indywidualnych wymagań.

Wyposażenie luksusowe

Urządzenia posiadające programator zegarowy umożliwiają po wcześniejszym napełnieniu i zaprogramowaniu automatyczne przygotowanie kawy aż 24 godziny wstecz. Ważne przy tym jest to, żeby otwór filtra był szczelnie zamykany, tak aby zminimalizować utratę aromatu kawy do zaprogramowanego momentu rozpoczęcia parzenia.

Odpowiednie czyszczenie i konserwacja

Regularne usuwanie osadów z kamienia jest warunkiem trwałości tego typu urządzeń. W zależności od jakości wody i modelu częstotliwość czyszczenia może być bardzo różna. Generalna zasada to -usuwanie kamienia przy miękkiej wodzie co pół roku, przy średniej co kwartał, a przy twardej co miesiąc. Oznaką zbyt dużej ilości osadu jest znacznie wolniejszy przepływ wody, często połączony z głośniejszą pracą ekspresu. Wyjątkowo wygodne są urządzenia ze wskaźnikiem konieczności usuwania kamienia. Do czyszczenia można używać zwyczajnych środków do usuwania kamienia, na przykład ekologicznych środków z kwaskiem cytrynowym. Jeżeli chcemy mieć pewność co do prawidłowości podejmowanych w tej kwestii działań, należy zawsze stosować się do zaleceń producenta.

Na każdą kieszeń

W zależności od rodzaju urządzenia oraz wymagań co do jakości i wzornictwa cena ekspresów przelewowych waha się od 80 do ponad 400 złotych. W razie wątpliwości warto jednak zainwestować w sprzęt markowy, tak aby służył przynajmniej 5-7 lat, czyli tyle, ile wynosi przeciętna trwałość tego typu sprzętu (według niemieckiego instytutu badawczego Stiftung Warentest). Możliwość dokupienia części zapasowych i serwis naprawczy również przemawiają za wyborem ekspresu markowego.

Rady dla kupujących:

  1. Jeśli przyrządzamy kawę na zapas, godny polecenia jest sprzęt wyposażony w dzbanek termoizolacyjny.

  2. Dobrze widoczny wskaźnik poziomu na zbiorniku na wodę ułatwi napełnianie.

  3. Nie powinno się rezygnować z takich standardów, jak na przykład system zapobiegający kapaniu.

  4. Decydując się na ekspres z dzbankiem termoizolacyjnym, należy zwrócić uwagę na wyposażenie w filtr obrotowy zamiast nakładanego od góry.

  5. Radzimy sprawdzić serwis dla użytkowników danego producenta.

Rowenta Brunch Therm Steel