Kawa to napój, który często jest odradzany do codziennego spożywania z uwagi na względy zdrowotne. Piętnowane jest przede wszystkim jej nadmierne spożycie jak i jej picie przez dzieci czy młodzież. Tymczasem picie kawy przynosi również pozytywne właściwości. Warto podkreślić, że kawa jest bardzo popularnym napojem, który jest spożywany na całym świecie w ilości filiżanek przekraczającej miliardy.
Co zawiera w sobie kawa?
W skład kawy wchodzi znana wszystkim kawa, która jest związkiem psychoaktywnym mającym właściwość stymulacji układu nerwowego. Substancja ta jest ceniona za zdolność usuwania uczucia zmęczenia, poprawy nastroju czy zdolności koncentracji. Dodatkowo kawa zawiera o dużą ilość przeciwutleniaczy, które ludzkie ciała wchłania łatwiej niż z owoców czy warzyw. Już sam zapach kawy zmniejsza stres.
Kawa jest wytwarzana z pestek czerwonych owoców, które pochodzą wiecznie zielonych krzewów kawowców. Krzewy te uprawia się głównie w strefie międzyzwrotnikowej, czyli w Afryce i Ameryce Południowej. Kawa swój brązowy kolor zawdzięcza suszeniu i prażeniu.
Powody, dla których warto pić kawę
Już dawno wykazano, że kawa wywiera na organizm ludzki szereg pozytywnych właściwości. Zawartość przeciwutleniaczy w kawie ma zdolność hamowania procesów starzenia się organizmu. Kawie przypisuje się zdolność zmniejszania objawów choroby Parkinsona. Natomiast udowodniono naukowo, że wypijanie jednej filiżanki kawy każdego dnia zmniejsza nawet o 20% ryzyko narażenia się na marskość wątroby w stosunku do osób niepijących kawy w ogóle.
W przypadku sportowców kawa ma zdolność wpływu na uzyskiwanie lepszych wyników (w przypadku np. biegów czy kolarstwa). Naukowcy twierdzą także, że picie kawy może obniżać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Poza tym każdy pijący kawę odczuwa jej skutki w postaci poprawy logicznego myślenia, szybszej reakcji czy zdolności koncentracji.
Badania wykazały również, że picie kawy zmniejsza możliwość zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych oraz wystąpienia udaru mózgu czy zawału serca. Według badań kawa minimalizuje ryzyko wystąpienia raka skóry. Kawa podnosi wydzielanie hormonów szczęścia (serotoniny i noradrenaliny), co można łączyć z spadkiem odsetka samobójstw, które są popełniane na skutek depresji. Natomiast dla wielu dobrą wiadomością będzie fakt, że właściwości kawy wspomagają metabolizm, a tym samym odchudzanie. Kawa jest zalecana nawet astmatykom, gdyż ma wpływ na mięśnie oskrzeli podobny do leków na astmę.
Jaka kawę należy pić?
Według naukowców regularne picie kawy z mlekiem szkodzi zdrowiu. Według ich opinii po wypiciu kawy z mlekiem w żołądku zalega spożyte jedzenie, gdyż kwasy, które zawiera kawa wchodzą w reakcję z białkiem z mleka. Kawa nie powinna także służyć popijaniu leków, gdyż jej składniki mogą osłabiać lub wzmacniać oddziaływanie niektórych leków. Poza tym dzienna dawka kawy nie powinna przekraczać 600 mg (około 6 filiżanek). Nadmierne spożywanie kawy może skutkować porażeniem układu nerwowego, drgawkami, a nawet prowadzić do śmierci. Wypijana kawa powinna być dobrej jakości oraz parzona w odpowiedni sposób. Najlepiej, aby wypijana kawa była czarna, czyli bez dodatku cukru czy mleka.
Kto nie może pić kawy?
Warto zauważyć, że niektóre osoby mogą odczuwać niepożądane oddziaływanie kawy. Picie kawy może mieć wpływ na rozwój wrzodów żołądka czy pojawienia się choroby refluksowej. Poza tym regularne picie kawy w dużych ilościach może powodować osteoporozę czy negatywnie oddziaływać na gojenie się złamań.