Odpowiednie składniki kawy

Odpowiednie składniki kawy

Przepis na sukces w kuchni, który obowiązuje również przy parzeniu kawy, to: im lepsze składniki, tym lepszy efekt końcowy!

Cukier

Koneserzy kawy preferują jako dodatek do espresso i tradycyjnej kawy drobny, biały, sypki cukier, który się szybko rozpuszcza. Cukier w kostkach nie jest odpowiedni, ponieważ wielokrotne mieszanie niszczy Cremę. Cukier brązowy jest ze względu na swój specyficzny smak niewskazany. Praktycznym rozwiązaniem jest cukier w gotowych saszetkach po 5 g, co stanowi odpowiednią dozę słodyczy dla dobrego espresso.

Mleko czy śmietanka?

Tę zasadniczą kwestię należy traktować jako rzecz bardzo indywidualną. Chude czy pełne, mleko skondensowane czy śmietanka? Należy pamiętać, że o smaku i konsystencji wybranego mlecznego dodatku decyduje przede wszystkim zawartość tłuszczu.

Kakao

To również produkt z ziaren. Kakao posypane na powierzchni mlecznej piany na niektóre specjały kawowe, takie jak cappuccino, jest ich dopełnieniem. Wymagający smakosze używają oczywiście prawdziwego, ciemnego kakao. Ręcznie tarta czekolada lub wiórki czekoladowe znajdują swoje zastosowanie w wielu kawowych przepisach.

Mocniejsze dodatki

Kawa z dodatkiem alkoholu, np. caffe coretto, czyli mocne espresso z kroplą równie mocnej brandy. Miłośnicy włoskiego stylu preferują jako dolewkę grappę. Z kawą i espresso wspaniale harmonizują trunki różnego gatunku, od amaretto po koniak.

Najnowszy trend – aromatyczne syropy!

Zmieszane z kawą syropy smakowe nadające jej szczególny aromat są obecnie bardzo modne. Smak mięty czy karmelu – niezliczone wariacje smakowe syropów dają olbrzymie możliwości kulinarnych eksperymentów.

Smakowite uzupełnienie

Nie ma chyba miłośnika kawy, który nie lubiłby przekąsić czegoś słodkiego do kawy. Klasycznymi przykładami takich słodkich dodatków są włoskie wypieki amerettini lub cantuccini. Również pralinki i delikatne czekoladki są lubianym uzupełnieniem przerwy na kawę.

Dobrze spienione

Do wytwarzania mlecznej piany, np. do cappuccino, znawcy polecają mleko homogenizowane o niskiej zawartości tłuszczu. Obowiązuje zasada: im mniej tłuszczu w mleku, tym lepszy efekt spieniania. Ponadto zarówno mleko, jak i naczynie do spieniania powinny być dobrze schłodzone.

Jeśli bita śmietana, to prawdziwa

Bita śmietana w sprayu jest co prawda wygodna i zawsze pod ręką, jednak smakosze o delikatnych podniebieniach uważają, że dla bitej śmietany własnej produkcji nie istnieje żadna alternatywa.

Mleko nadaje ton

Mleko niskotłuszczowe, pełne, skondensowane, w proszku lub jako śmietanka – istnieje wiele możliwości uzupełniania kawy produktami mlecznymi. Efektem ubocznym jest lekkie zneutralizowanie kwasu z kawy, co z kolei prowadzi do obniżonej produkcji kwasów żołądkowych, przez co kawa staje się lżej strawna. Jednak im większa zawartość tłuszczu w mlecznym dodatku, tym bardziej zmienia się oryginalny smak kawy. Powód: wiele aromatów charakterystycznych dla kawy rozpuszcza się w tłuszczu. Można to obrazowo opisać w ten sposób, że tłuszcz z mleka wchłania aromat i nie można go już uchwycić poprzez węch.

Jak rozpoznać dobrą Cremę?

Jeśli wsypie się cukier do filiżanki z espresso, Crema powinna się na krótko otworzyć, a potem znów zamknąć. Jeśli przejdzie ten sprawdzian, można spokojnie zamieszać i zacząć się delektować.