System Nespresso

System Nespresso

Kto jest zainteresowany przyrządzaniem espresso z gotowych porcji kawy, znajdzie tu przekonujące argumenty. Nic nie tracąc z doskonałego smaku, można przy maksimum wygody delektować się włoskim stylem picia kawy. W tym systemie używa się do parzenia gotowych, opakowanych porcji kawy. Koncepcja tego systemu polega na tym, że zmielone ziarna wyselekcjonowanych rodzajów kawy są opakowywane w kapsuły chroniące aromat, które pasują do specjalnych systemowych urządzeń do przyrządzania espresso i innych kawowych specjałów.

Jak działają urządzenia w systemie Nespresso?

Kapsułka Nespresso z wybraną mieszanką kawową jest umieszczana w automacie Nespresso ręcznie (najczęściej za pomocą specjalnego uchwytu do kapsułek) lub za pośrednictwem automatycznego dozownika. Typowy dla danego urządzenia mechanizm otwiera kapsułę i pod ciśnieniem zalewa gorącą wodą zawartą w niej zmieloną kawę, podobnie jak w innych ekspresach ciśnieniowych. Pustą kapsułę wyjmuje się ręcznie lub jest ona usuwana automatycznie i wrzucana do specjalnego pojemnika (tak jak np. w urządzeniach z linii Krups Nespresso Futuro). Poza parzeniem kawy espresso kapsułki mogą być użyte do przyrządzania innych rodzajów kawy na przykład cappuccino.

Opis działania

Wszystkie urządzenia pracujące w systemie Nespresso mają najbardziej wydajne systemy grzewcze ze wszystkich tego typu sprzętów. Składają się one z systemu Thermblock oraz pompy. Gwarantuje to odpowiednią temperaturę wody do parzenia espresso, czyli od 86 do 91° C. Ciśnienie, pod jakim woda przeciska się przez zmieloną kawę, nie powinno być niższe niż 9 barów. Urządzenia w systemie Nespresso mają lepsze parametry od wymaganych.

Oprócz tego wyższe modele pracujące w systemie Nespresso posiadają specjalne wyposażenie dodatkowe, służące jeszcze większej wygodzie obsługi.

Przykłady:

 • Programator napełnienia filiżanki: Programowanie indywidualnych ilości espresso w filiżance.
 • Automatyczne wyłączanie: Oszczędzanie energii elektrycznej dzięki samoczynnemu wyłączaniu się urządzenia.
 • Wstępne podgrzewanie filiżanek: Gwarancja optymalnej temperatury picia kawy.
 • Funkcja gorącej wody: Gorąca woda do przyrządzania herbaty lub innych napojów za pośrednictwem dyszy wytwarzającej parę.

Wygoda przede wszystkim

Ruchomy zbiornik na wodę ułatwiający napełnianie oraz przejrzysty układ panelu sterującego z wyświetlaczem należą dziś do standardów wyposażenia automatów w systemie Nespresso. Sprzęt najwyższej jakości wyróżnia się też niepowtarzalnym wzornictwem, które nie tylko przyciąga uwagę, ale również zapewnia komfort obsługi.

Od klasyki po nowoczesność

Wiele urządzeń w systemie Nespresso przypomina kształtem tradycyjne ekspresy ciśnieniowe z uchwytem filtra. Również obsługa urządzenia jest podobna, poza tym, że w uchwycie filtra nie znajduje się sitko, ale komora na kapsułkę kawy nespresso. Miłośnicy klasycznych form znajdą w tej kategorii ekspresów eleganckie chromowane urządzenia, jak i takie o wyglądzie skromniejszym, lecz równie szlachetnym, skrywające w swoim wnętrzu najwyższej klasy technologię. Całkiem inną kategorię stanowią automaty do systemu Nespresso ze stworzonej przez firmę Krups linii Nespresso Futuro. Tu na pierwszym miejscu stoi wygodna obsługa i nowatorski, futurystyczny design.

Odpowiednie czyszczenie i konserwacja

W zależności od częstotliwości używania i twardości wody zaleca się regularne usuwanie kamienia. Jeśli woda ma wyjątkowo dużą zawartość kamienia, należy profilaktycznie używać filtra do wody. Po każdym użyciu konieczne jest czyszczenie akcesoriów do spieniania mleka, w który jest wyposażony ekspres. Podczas czyszczenia i konserwacji urządzenia należy stosować zalecenia producenta.

Argumenty przemawiające za systemem Nespresso:

 1. Renomowana, wysoka jakość oferowanych rodzajów kawy i ich palenia.
 2. Szeroki asortyment gatunków kawy i wariantów smakowych.
 3. Każda kolejna kapsułka pozwala na przyrządzenie innej kawowej wariacji.
 4. Kapsułki gwarantują świeżość parzonej kawy i zachowanie aromatu.
 5. Przygotowana w kapsułkach porcja kawy, zmielona w optymalnym stopniu, umożliwia wygodne parzenie kawy, posiadającej za każdym razem takie same walory smakowe.

Dużo odpadów?

W porównaniu do blaszanego pojemnika, często używanego jako opakowanie do kawy espresso, to właśnie kapsułki Nespresso powodują znacznie mniej odpadów. Na jedną filiżankę kawy w systemie Nespresso przypada 0,9 g odpadów (czyste aluminium, nadające się do recyklingu), podczas gdy przy blaszanym opakowaniu (250 g) przypada odpowiednio 3,77 g na filiżankę.

Model wyznacza cenę

W zależności od tego, czy decyzja padnie na urządzenie obsługiwane ręcznie, czy też automat Nespresso, trzeba się liczyć z kosztami w granicach 250- 650 euro za urządzenie przeznaczone do użytku domowego. Jeśli chodzi o samo użytkowanie, w zamian za wysoki komfort należy wziąć pod uwagę wyższe koszty bieżące niż przy innych systemach.

Rady dla kupujących:

 1. Polecamy zasięgnąć informacji na temat oferty rodzajów kawy w systemie Nespresso.

 2. Warto zainwestować w urządzenie ułatwiające spienianie mleka.

 3. Należy zwrócić uwagę na łatwość montażu uchwytu kapsułki bądź prosty mechanizm otwierania kapsułek.

 4. Radzimy sprawdzić serwis dla użytkowników danego producenta.

Krups Nespresso Futuro Auto-Cappuccino