Jaki ekspres do kawy wybrać? Rodzaje ekspresów do kawy

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez ulubionej kawy. Coraz częściej decydujemy się na tą kupną, gdyż w domu nie mamy możliwości zrobienia sobie podobnej. A może nadszedł czas, by to zmienić? Zaoszczędzić możemy pieniądze i czas. Wystarczy, że zdecydujemy się na odpowiedni ekspres do kawy. Który będzie najlepszy? Na rynku znajdziemy ich różne rodzaje – przelewowy, ciśnieniowy czy chociażby na kapsułki. Wszystko zależy od tego jaką kawę preferujemy.

Rodzaje ekspresów do kawy

  • Ekspres przelewowy – to jeden z najstarszych ekspresów do kawy, a już z pewnością w tym zestawieniu. Jak wygląda parzenie kawy? Musimy przygotować filtr, który należy umiejscowić w dzbanku. Wcześniej jednak podgrzewamy wodę do maksimum i wlewamy ją do pojemnika z kawą mieloną. Uzyskujemy napar, który niejako przenika przez wspomniany filtr wprost do dzbanka. Parzenie kawy w tym przypadku może trwać nawet kilka minut. Poza tym należy się wyposażyć w specjalne papierowe filtry. Ekspres przelewowy ma jednak i swoje zalety. Zaliczyć do nich możemy dość niski koszt tego urządzania oraz fakt, że za jednym razem możemy przygotować kawę dla kilku osób.
  • Ekspres niskociśnieniowy – posiada specyficzny uchwyt, a właściwie kolbę. To właśnie do niej wsypujemy zmieloną kawę. Po jej wypełnieniu musimy znów umiejscowić ją w ekspresie. Nie pozostaje nam już wtedy nic innego jak uruchomienie procesu parzenia. Po pewnym czasie nasza filiżanka zostanie wypełniona gorącą kawą. Ekspres niskociśnieniowy jest przez nas często wybierany, ponieważ cechuje się średnią ceną, którą jesteśmy w stanie zaakceptować. To co może nas zniechęcić do jego zakupu to fakt, iż nie jest on w stanie wykonać wielu rodzajów kaw.
  • Ekspres ciśnieniowy – to sprzęt z wyższej półki. W przeciwieństwie do ekspresów niskociśnieniowych w tym przypadku jesteśmy w stanie przygotować w domu przeróżne rodzaje kaw. Wszystko odbywa się automatycznie – wystarczy, że wybierzemy jaki dokładnie ciepły napój nas interesuje. Po włączeniu przycisku możemy liczyć na pyszną kawę. Największą wadą tego ekspresu jest jego wysoka cena.
  • Ekspres kapsułkowy – choć to produkt, który dostępny jest od kilku dobrych lat to nadal stanowi dla większości z nas nowość. Posiada wiele zalet. Przede wszystkim możemy go kupić już w dyskontach. Idealnie wpasowuje się w ogólną aranżację kuchni, gdyż jest niewielki i estetyczny. Cena? Niezbyt wygórowana, stąd też jest on w zasięgu każdego z nas. Minusy? Zakup kapsułek, bez których nie zrobimy kawy. Dodatkowo często musimy je kupić od producenta, którego ekspres posiadamy – w innym przypadku mogą one nie pasować.

To jaki ekspres do kawy wybierzemy zależy już od naszych preferencji i wymagań. Wszystko zaczyna się oczywiście od tego ile możemy na niego wydać. Mając nieograniczony budżet najlepszym wyborem może okazać się ekspres ciśnieniowy. Dzięki niemu możemy liczyć na kawę niczym tą robioną przez profesjonalistów. Najczęściej jednak wybieramy ekspresy kapsułkowe, które nie wymagają dużego wkładu finansowego już na samym początku. Są małe, a to sprawia, że sprawdzą się w każdej kuchni. Jedno jest pewne – nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, który ekspres do kawy jest najlepszy. Każdy z nas ma inne oczekiwania, dlatego należy podejść do tej sprawy indywidualnie.